Bana Kırmızı Motor Al!

“Pikolo İle Felsefe Öğreniyorum” serisinden bir kitap; Bana Kırmızı Motor Al. Seri 9 kitaptan oluşmakta. Her biri çocukların günlük yaşantılarında, çevresinde ve ailesinde yaşadığı farklı konuları içeriyor. Çocukları sormaya, sorgulamaya ve öğrenmeye sevk ediyor; ebeveynlere ise bu sorgulamalar karşısında nasıl davranmaları gerektiğini doğru bir şekilde dile getiriyor. Her kitap çocuklara dair farklı bir konuyu ele alıyor. Kitapların sonunda etkinlik soruları ve verilen bilgiler hem çocuklara hem ailelere rehberlik ediyor.

Pikolo ile annesi markete giderler. Alışveriş sırasında Pikolo, albenili güzel bir oyuncak kırmızı motor görür. Siz de takdir edersiniz ki motoru almak ister. Anne ise alamayacaklarını söyler ve sonrasında olanlar olur 🙂 Pikolo ister, anne karşı koyar, Pikolo ister anne karşı koyar😊

Bu süreçteki anne çocuk diyalogları nazikçe, kibarca ve fazlasıyla akıllıca. Anne, her seferinde gerekçeleriyle birlikte olumsuz cevap verir, Pikolo ise akıllıca ve biraz da kurnazca fikirleriyle annesini ikna etmeye çalışır. Ancak sonuç değişir mi, kırmızı motor alınmış mıdır alınmamış mıdır kitapta cevabı var😊

Kitap aslında ülkemizde var olan bir duruma da ışık tutuyor çocuk yetiştirme konusunda. Fazlasıyla şahit olmuşumdur ya da ebeveynler tarafından çokça duymuşumdur. Çocukların her istediği “yapılmalı mıdır?” yoksa “yapılamamalı mıdır?”. Cevap aslında zor değil; çocuğun da düşüncesi alınarak ortak bir kararla yapılması ya da yapılmaması kararlaştırılmalıdır. Ancak gözlemlediğim kadarıyla ailelerin en fazla zorlandıkları durumlardır bunlar. Bir yere gidilir, çocuk ister… Bazı aileler koşulsuz yerine getirir çocuğun isteğini, bazı aileler ise sorgusuz reddeder. Her iki durum yanlıştır ve bu süreç genelde sancılı bir şekilde işler. Kitap tam da bu konulara örnek teşkil edecek nitelikte.

İlkokul 1. sınıftan itibaren okumaya uygun olmakla birlikte okul öncesi dönem okumalarına da oldukça uygun. Özellikle bu tür sorunlar yaşayan ailelere özellikle önerebilirim.

Mutlu okumalar 😊 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s