Değirmenler Vadisi

“Değirmenler Vadisi”

Noelia Blanco yazmış ve Valeria Docampo resimlemi.

🔎Hakkında: 
Çocuklara hayal kurma ve hayallerini gerçekleştirme cesareti verebilecek bir eser. Gerek hikayesi gerek resimlemesi bir sanat eseri niteliğinde. kitapta her şeyi kusursuz yapan makinelerin insanlara üstünlüğü ile insanların hayalleri sayesinde eşsiz oluşu anlatılıyor. Vadi halkının hayallerini esir alan makineler, ıssız bir yere dönüşen Değirmenler Vadisi ve hayallerinden vazgeçmeyen küçük bir kız çocuğu. Küçük bir kız çocuğunun hayalleri mi; kusursuz çalışan makineler mi… Dili ve anlatımı oldukça akıcı ve anlaşılır bir yapıya sahip.

🔎İşlenen tema ve konular: 
Fantastik tarzda yazılmış bu resimli hikaye kitabında “hayal gücü”, “keşif ve icatlar”, “teknoloji” gibi tema ve alt temalar işleniyor.

🔎Sözcük dağarcığına etkisi: “Dilek”, “değirmen”, “vadi”, “terzi” gibi kelime ve kavramların kullanıldığı kitap çocukların sözcük hazinelerine katkı sağlamakta. Kitap, metin ve görsel anlamda olumsuz herhangi bir içerik barındırmıyor.

🔎Etkinlik tavsiyesi: 
Kitabın çocukta anlamlandırılması ve etkisinin kalıcılığının sağlanması amacıyla; *çocuklarla, onun hayalleri üzerine bir sohbet gerçekleştirip bir hayalini resmi etmesini sağlayabilirsiniz. *Birlikte bir hayal kurup birlikte bir resim yapabilirsiniz. *Çocuğun hayalini hikayeleştirme yoluna gidip yazıya geçirebilirsiniz. Bu şekilde gelecekte hatırlanacak güzel bir anı oluşturulmuş olacaktır.

🔎Sınıf seviyesi: 
İlkokul 2. ve 3. sınıf çocuklarının rahatlıkla okuyabileceği düzeyde bir kitap. Okul öncesi dönem çocuklarına okumaya uygun. Yetişkinlerin de okumasını tavsiye ederim 🙂

✨Not: 
Hayal gücü, çocukluk çağında çocukların en iyi yapabildikleri beceridir. O beceriyi köreltmemek ailelerin öncelikli amacı olmalıdır. Düş kuramayan çocuğun kusursuz bir makineden farkı yoktur.

#okurdostukitap İyi okumalar:)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s