Üç Kedi Bir Dilek

“Üç Kedi Bir Dilek”
.
🌠Sara Şahinkanat yazmış Ayşe İnan Alican resimlemiş. Kitap alanında iyilerden. Resimlemeler ve hikaye birbiriyle uyumlu.
.
🔎Hakkında:
Üç Kafadar kedinin çatı macerası çocukları güldürürken minik kalplerine dostluk tohumlarını serpiyor usulca. Pati ve Pus arkadaşları Piti’nin dileğini gerçekleştirmek için sıvıyorlar kolları. İnsan sevdiklerinin mutluluğu için ne yapmaz ki… Yürekleri ısıtan sıcacık bir hikaye.
.
🔎İşlenen Tema ve Konular:
Kitap, okul müfredatını destekler nitelikte olabilecek “sevgi”, “dayanışma”, “dostluk”, “güven”, “iyilikseverlik”, “vefa” gibi tema ve alt temaları işlemiş.
.
🔎Sözcük Dağarcığına Etkisi: 
Zengin bir kelime ve kavram içeriğine sahip kitap, çocukların sözcük haznelerine katkısı olacak “plan”, “dilek”, “yıldız”, “gökyüzü”, “sohbet”, “dam”, “bekçi” gibi kelime ve kavramları işlemekte.
.
🔎Etkinlik Tavsiyesi:
Evin (Sınıfın) bir bölümüne basit şekilde bir “dilek ağacı” yapılabilir. Çocukların kısa ve uzun dönemli gerçekleştirebileceği dilekler yazması istenir. Örneğin; “Bu hafta ………..”, “Bu ay …………”, “Bu yıl …………” gibi. Burada dikkat edilmesi gereken şey çocukların dileklerinin bir başkasından beklentilerini değil, kendi yapabileceklerini yansıtmalarını sağlamaktır. Bir diğer konu başarısızlık duygusunu erken yaşlarda edinmelerinin önüne geçmek için dileklerin önce kolay başarabilecekleri işlerden seçilmesi önem taşımaktadır. Zaman içerisinde çocukların dileklerinin daha evrensel boyutlarda şekillendiği görülecektir.
.
🔎Sınıf seviyesi:
32 sayfadan oluşan kitap, 2. ve 3. sınıf seviyesinde çocukların rahatlıkla okuyabilecekleri türden. Elbette çocukların okuma düzeyleri de dikkate alınarak okumayı öğrenmiş 1. sınıf çocuklarının da okumasında hiçbir sakınca yok. Okul öncesi dönem çocuklarına okumaya uygun.
.
🔎Not:
Pati’nin bekçiden el fenerini “zorunlu!” ödünç alma kısmı ve Bayan Leylek’ten yardım isterken karşılığında hediye vermesi ebeveyn ve öğretmenlerin pedagojik açıdan dikkat etmeleri gereken hususlar.

Kediler damda :)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s