Dilek Ağacı

Fantastik türde yazılmış hikaye, masal tadı veriyor. İnandığından vazgeçmeyen Umut ve yol arkadaşı Karkış’ın Dilek Ağacını bulmak için ormanın derinliklerine yaptıkları yolculuğunu anlatıyor kitap. Kardeşleri vazgeçirmeye çalışsa da Umut’u, hayalinin peşinden gidiyor.Uzun süren bir yolculuk; yol boyunca edindiği arkadaşlıklar ve yardımlaşma çocuklara güzel örnekler sunuyor.

🔎İşlenen Tema ve Konular:
Kitapta “azim”, “dostluk”, “güven”, “hayal”, “keşif” gibi tema ve alt temalar işlenmekte. .

🔎Sözcük Dağarcığına Etkisi:
Kitapta harita, pusula, orman, kütük gibi kelime ve kavramlar bulunmakta. Anlatım, ikileme ve cümle tekrarlarıyla güçlendirilmeye çalışılmış. Dili gayet açık ve anlaşılır.

🔎Sınıf Seviyesi:
Kitap, okul öncesi dönem çocuklarına okumaya uygun. Okumayı öğrenmiş 1. sınıf ve 2. sınıf düzeyinde çocuklar için uygun nitelikte.

🔎Etkinlik Tavsiyesi:
Okuma sonrasında yapılacak güzel bir etkinlik olarak; “Hikaye Tamamlama” çalışması oldukça yerinde olacaktır. Okuma tamamlandıktan sonra çocuğa; “Umut Dilek Ağacına astığı kağıtta ne dilek dilemiştir?” sorusunu yöneltiniz. Sonrasında bir beyin fırtınası tekniği ile düşünceler üretmesini destek olabilirsiniz. Bu şekilde yazma becerisi edinmiş çocuklara kitabı değişik bir sonla tamamlamasını isteyebilirsiniz. Tamamladığı kısmı kitabın arasında saklayarak geleceğe bir hatıra da bırakmış olursunuz.

✨Not:
İlk bakışta kitapta, çocuğun tek başına yola çıkması bir olumsuzluk gibi algılanabilir; ancak bu durum ebeveyn kontrolünde bir sorun teşkil etmeyecektir. Bu hususta, yanına aldığı arkadaşı Karkış’tan bahsedilebilir. “Yakın arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle yolculuklara çıkmak mutluluk verir.” gibi.

Mutlu okumalar:)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s