Galata’nın Tembel Martısı

Behiç Ak yazmış ve kendisi resimlemiş.

🔎Hakkında:
Çocuklarda sosyal sorumluluk bilincini artırmayı amaçlayan okunası bir kitap. Bunu yaparken aile yaşantısını ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş mahalle kültürünü de güzel bir şekilde işliyor.

Hayvan sevgisi, hayvan hakları ve hayvanları koruma duyarlılığı gibi konular ön planda. Teknoloji kullanımı konusunda da çocukların dikkatini çekecek noktalara değiniyor.

🔎Tema ve Konular: 
Hikaye türünde yazılmış kitap oldukça zengin tema içeriğine sahip. “Aile”, “insan ilişkileri”, “kültürel miras”, “tarihi eserlerimiz”, “vatandaşlık” gibi tema ve alt temalar işlenmekte.

🔎Sözcük Dağarcığına Etkisi: 
Kitap sözcük haznesi anlamında da oldukça zengin bir içeriğe sahip. “Hamal”, “işporta”, “proje”, “külüstür”, “model uçak” gibi kelime ve kavramlar bunlardan bazıları.
.
🔎Etkinlik Tavsiyesi: 
Kitabın çocuklarda daha iyi anlamlandırılması ve kalıcılığının sağlanması amacıyla, kış şartlarının çetin geçtiği günümüzde de oldukça etkili olabilecek bir etkinlik olarak; çocuğunuzla sokak hayvanları için kapınızın önüne bir kap su ya da yiyecek bir şeyler bırakmanız oldukça etkili olacaktır. Yakınınızdaki bir parka gidip kuşlar için bulgur, ekmek vb. türü şeyler bırakmanız çocuklarla yapılabilecek bir başka güzel faaliyet olabilir. Bu etkinlikler çocukların hayvanlara ve çevresindeki diğer canlılara karşı da farkındalık oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

🔎Sınıf Seviyesi: 
92 sayfadan oluşan kitap 4. Sınıf öğrencilerine hitap edecek düzeyde. 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin de okumasında bir sakınca yok. Yetişkinler de okuyabilir:)

✨Not: 
Kitap resimli çocuk kitabı türünde olmayıp sayfalarında simgesel olarak bulunan oldukça güzel resimlemeler mevcut.

İyi okumalar:)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s