Pat Karikatür Okulu

Toplumumuzda ve çocuklar arasında “alay konusu” ve “yanlış” olarak bilinen lakap takma davranışının, aslında öyle olmadığı ve güzel anlamlarda da kullanılabileceği ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Sevgili Behiç Ak bu durumu oldukça ustaca ve eğlenceli bir şekilde işlemiş kitabında.

Farklılıklarımız güzelliklerimizdir ve bu güzelliklerimizin farkına vardığımızda ortaya çok güzel şeylerin çıkacağı muhtemeldir. Kitapta çocukların bireysel farklılıkları, her çocuğun aslında farklı farklı yetenekleri olduğu konusu anlatılıyor. Bir okul düşünün, burada çocuklar birbirlerine lakaplarıyla sesleniyor ve bu lakaplarıyla birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Buldukları lakapların hepsinin birer anlamı. Hikaye çoğunlukla “Patates” ve “Doğrucu Davut” etrafında gelişiyor. Verilen lakapların anlamlar çocukların yüzlerini güldürecek türden 🙂

İşlenen Tema ve Konular:
Kitapta “çalışmak”, “arkadaşlık”, “farklılıklar”, “iletişim”, “öğrenci öğretmen iletişimi” gibi tema ve alt temalar işlenmekte.

Sözcük Dağarcığına Etkisi:
Sözcük çeşitliliği açısından oldukça zengin olan kitap; “estetik”, “katalog”, “fikir”, “edebiyat”, “karikatür” gibi kelime ve kavramlarla çocukların dil gelişimini desteklemekte.

Sınıf Seviyesi:
İlkokul 3. ve 4 sınıf öğrencilerinin rahatlıkla ve severek okuyabilecekleri bir kitap. Her zaman söylediğim gibi yetişkinlerin de okumasını tavsiye ederim:) .

Etkinlik Tavsiyesi:
Okuma bittikten sonra aile bireyleri olarak birbirlerinize, özelliklerinizi de belirtecek biçimde birer lakap takabilirsiniz:) Olumsuzluk içeren sıfatlardan ziyade komik ve eğlenceli isimler evinizde bir süre tebessüme sebep olacaktır. Bu etkinlikle çocukların ebeveynlerini ne şekilde tanımladıkları da örtülü olarak ortaya çıkacaktır.

Mutlu okumalar 🙂


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s