Külüstür

Bir tatil düşünün; öyle külüstür bir tatil ki, ne elektrik ne telefon ne de internet var. Hem de internetin ve elektronik eşya kullanımının ayyuka çıktığı günümüz şartlarında.

Biri erkek iki kardeşin, tamamen ilkel şartların hüküm sürdüğü bir dağ evinde, büyük anne ve büyük babalarıyla [zoraki!, tamamen duygusal sebeplerle! :)] geçirecekleri on günlük bir yaz tatili programı 🙂 11 ve 14 yaşlarında olan kardeşlerin birbirleri ile olan iletişimlerindeki ergen triplerini de hesaba katarsak, bu on günlük tatilin nasıl geçeceğini hayal etmek pek de zor olmayacaktır 🙂

İnsanın ruhunu çepeçevre saran bir yapısı var hikayenin. Gülümsetiyor, duygulandırıyor, düşündürüyor, hüzünlendiriyor, düşündürüyor… Sırasıyla iki kardeşin ağzından anlatılıyor hikaye; bu şekilde yeni neslin bakış açısı yansıtılıyor. Özellikle kültürler ve nesiller arasındaki farklılıkları çok çok etkili bir şekilde işliyor kitap. Yaşam şartlarındaki zorluklar ve bu zorluklara bulunan pratik yaklaşımlar muhteşem şekilde anlatılıyor.

Sonu merakla beklenen, bir çırpıda okunabilecek, çocuk romanı tarzında yazılmış bir güzel kitap. 164 sayfadan oluşuyor, resimleme ya da çizim mevcut değil kitabın içerisinde. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; çocukların hayal güçlerini ve zihinde canlandırma yetilerini harekete geçirecek muhteşem bir hikaye bekliyor çocukları. Kendimden biliyorum çünkü:)

Ortaokul çocukları için muhteşem bir kitap; 5. sınıftan itibaren gayet uygun olacağını düşünüyorum.

Mutlu okumalar 🙂
#okurdostukitap


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s