Neye Benzer Gelecek

Geçmişimizde biriktirdiklerimizdir bir bakıma gelecek; an’ı güzel yaşayıp, ardımıza bıraktıklarımız…

Herkes merak eder geleceği, ya da özünde kim olduğunu. Sorgulamak çoğu zaman faydalı bir eylemdir, bazen cevap alınamayacağını bile bile… Yavru kurt Lukas da sorgulayan bir kurttur. Ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Sekiz yaşına henüz yeni girmiştir. Büyüdükçe yeni sorular takılmaya başlar aklına Lukas’ın. Sekizinci yaş günü partisinden sonra artık kim olduğunu ve geleceğinin nasıl olacağını merak etmeye başlar. “Ben kimim?” ve “Geleceğim nasıl olacak?” sorularına cevap bulmak ister. Annesi ve babasına sorar; ancak tatmin edici bir cevap alamaz. Düşünmek için ormanın derinliklerine doğru bir yürüyüşe çıkar, bir cevap bulabileceğini umarak.

Hikaye burada başlar bir bakıma. Sorusunu cevaplayacak kimseler arar Lukas. Önce bir kuzu, sonra tilki ve bir baykuş grubu ile yolları kesişir. Kendine ve hayata dair sorularını onlarla da paylaşır. Verdikleri cevaplar her ne kadar kendilerince mantıklı olsalar da Lukas hala istediği cevabı bulabilmiş değildir.

Üzgün ve düşünceli, evinin yolunu tutmuşken neşeli bir köstebek çıkar karşısına gün doğumunda. Onunla da paylaşır düşüncelerini. Köstebek doğru cevabı mı verdi yoksa cevaba kendisinin ulaşması için doğru yolu mu gösterdi bilinmez. Kitap sonunda bir ipucu veriyor okuyucuya; ancak bir sonla bitmiyor. Severim sonunu okuyucuya bırakan kitapları. “Sonsuz kitap” diyorum bu türlü kitaplara ben. Hem sonu olmadığı için sonsuz kitaptır bunlar, hem okuyucuya sonsuz hayaller sunduğu için sonsuz kitaplardır.

Çocuklarla etkileşimli olarak okunacak güzel bir kitap. Az resimli ama etkileyici. Okumayı öğrenmiş çocuklar için uygun olmakla birlikte okul öncesi dönem çocuklarına da okumaya uygun nitelikte bir kitap.

Mutlu okumalar 😊 

#okurdostukitap


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s