Gülen Gökyüzü

Hayallerinin gerçeğe dönüşebilmesi için gönülden inanmalı hayallerine insan. Yıldızlara dokunabilmeyi hayal ediyorsanız meselâ, kanatlanıp uçabileceğinize inanmalısınız…

Kitabın baş kahramanı Nashville; 10 yaşında, türünün tek örneği, yumurtadan çıkmış yarı insan yarı kuş özelliklerini barındıran çok özel bir çocuktur. Bu yönüyle kitap, yarı fantastik türde yazılmış bir roman niteliği taşımaktadır. Nashville, çok iyi anlaştığı küçük kız kardeşi Junebug, anne ve babasıyla büyük bir ceviz ağacının dallarına konumlanan bir evde yaşamaktadırlar. Gözü ve gönlü hep gökyüzündedir. O da kuşlar gibi uçmayı hayal eder. Ancak sadece hayal etmenin uçmak için yeterli olmayacağının kendisi de farkındadır…

Küçük bir kasabada geçen hikaye dostluğu, arkadaşlığı, aile hayatını ve insanlar arası ilişkileri anlatıyor. Bununla birlikte Nashville’in okulda uğradığı akran zorbalığı da konu ediliyor kitapta. Konu olarak özellikle imkansız diye bir şeyin olmadığı vurgulanıyor.

Sorgulayıcı yönü oldukça yüksek bir eser. Yer yer bilgilendiriyor. Kitabın tamamında keyif verici edebi bir dil kullanılmış. Bazı cümle ve paragraflara hayran kaldığımı belirtmek isterim. Bu yönüyle değerlendirildiğinde, edebi yönü yüksek kitapları okumak çocukların da hakkıdır diye düşünüyorum.

Kitap 148 sayfadan oluşuyor. Seviye olarak 3. sınıftan itibaren okunmasında fayda görüyorum. İyi düzeyde okuyucu olan 2. sınıf çocuklarının da okumasında bir sakınca bulunmamakta.

Mutlu okumalar 😊


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s