Hayalperest

Pablo Neruda’nın çocukluk yıllarını konu alıyor kitap. Biyografi niteliğinde, şiirsel ve öyküleyici anlatımı harika kılıyor eseri. Kitabın asıl kahramanı Neftali Reyes, aslında Pablo Neruda’nın gerçek adıdır.

Neftali, kelimeleri çok sever, bir de hayal kurmayı, bir de iç sesini dinlemeyi… Kitap okumak en sevdikleri arasındadır, bir de tuhaf eşyalar biriktirmek. Ancak babası, Neftali’nin bu özelliklerini hiç sevmiyor olacak ki onun kitap okumasını ve hayaller kurup bir şeyler yazmasına sürekli karşı çıkıyor.

Hikaye ağırlıklı olarak Neftali’nin aile yaşantısı ve babasının baskıcı tutumları üzerinden ilerlemektedir. Ancak Neftali okumaktan, düş kurmaktan ve iç sesini dinlemekten hiçbir zaman vazgeçmez. Hayallerinden vazgeçmediği için adı ve şiirleri bugün dahi tüm dünyada hayranlıkla dile gelmektedir…

Pablo Neruda’nın da dediği gibi; “Tüm çiçekleri koparabilirler ama yine de baharın gelişini engelleyemezler.” Sadece çocuklar değil, tüm insanlık için geçerlidir bu; vazgeçmeyin, bahar er ya da geç gelecektir…

Kitap 374 sayfa ancak öyle korkulacak bir durum değil bu 🙂 Yazı puntosu gayet büyük ve geniş satır aralıklarından oluşuyor sayfalar. Benim okuduğum baskı, çok öncesinden aldığım için “Yabancı” yayınlarından çıkmış ama sanıyorum “İthaki” yayınlarından yeni baskılarının da çıktığını öğrendim. Bu haber oldukça hoşuma gitti açıkçası. Böyle güzel kitapların daha çok çocuğa ulaşması gerekiyor diye düşünüyorum.

2. sınıftan itibaren çocukların okumasına uygundur. Yer yer tek sayfadan oluşan güzel çizimler de içeriyor kitap (Kitabın çizeri, ödüllü çizerlerden). Özellikle hikayenin geçtiği yerler farklı kıta ve farklı kültürleri anlattığı için çocukların ufuklarını da açıcı bir etki yapacaktır. Bu yönüyle de keyifle ve rahatlıkla çocukların okuması faydalı olacaktır.

Mutlu okumalar 😊


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s